KOSMETICKÁ PORADNA

Jak na akné?

Akné je zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů, na jehož vzniku se účastní řada faktorů vnitřních a vnějších, hlavně však vlivy genetické a hormonální.

Často bývá akné problémem mastné pleti.

Bolesti hlavy, nevolnost, závratě, záněty kloubů, ekzémy, dušnost, vyrážky a akné-to všechno mohou být vedlejší efekty chemické zátěže organismu.

Odpočinek, voda a zdravá životospráva udělají pro krásu mnohem vice než nějaký kosmetický přípravek.

Pokožka je odrazem vašeho zažívacího traktu. Strava bohatá na nasycené mastné kyseliny zvyšuje kyselost organismu a to se projevuje kožními záněty. Metabolismus cukru podporuje tvorbu testosteronu, jehož zvýšená koncentrace způsobuje akné a uhry.  Svou daň na kůži si vyberou i nedostatky ve výživě, například málo zinku, vitamínů B nebo esenciálních mastných kyselin.Omega-3 mastné kyseliny, ať rostlinného nebo živočišného původu, zmírňují záněty a podílejí se na obnově buněk. Dále lze doporučit probiotické potravinové doplňky. Probiotika jsou prospěšné bakterie, které působí v žaludku a ve střevech a napomáhají trávícímu procesu. Je dobré jíst stravu s vysokým obsahem vlákniny, která napomáhá vázat toxické látky a odvádět je z těla spolu se stolicí, takže nezůstávají v organismu a nezatěžují játra. Nesmíme zapomínat pít (ale pozor na aquaholismus). Voda pomáhá tělu zbavovat se zplodin látkové přeměny a jedovatých látek a protože se vrstvy z nichž se skládá kůže, působením slunce, znečištění a věku vysoušejí,správná hydratace pomáhá udržovat jejich pružnost. Takže pro zdravou pokožku se budeme vyhýbat velké konzumaci cukru a naopak budeme častěji konzumovat např. kurkumu, zázvor, ořechy, tmavé bobuloviny a tmavě zelenou zeleninu.

Kdyby nebylo make-upu a látek znečišťujících životní prostředí, mohli by jste si mýt obličej čistou žínkou a teplou vodou.

Tělo má své přirozené čistící systémy. V pokožce se přirozenou cestou vytváří sebum, které zadržuje v kůži vlhkost. Potní a mazové žlázy se společně podílejí na tvorbě vrstvy, jíž se říká kyselý plášť, který zajišťuje kůži správnou hodnotu pH.Máme-li hladinu seba a aminokyselin v rovnováze, tento kyselý plášť vytváří to, čím se nám zdá pokožka zdravá a svěží, dobře vyživená a lesklá.

Většina krémů proti uhrům a léků proti akné obsahuje aktivní látku benzoylperoxid, který sice působí antibakteriálně, vysušuje napadenou oblast a nečistotu je pak možné snáze vymýt. Ale v některých státech je jeho používání omezeno s ohledem na jeho vedlejší účinky.

Na internetu je spousta rad jak podomácku na akné, tak připojím ještě něco. Hydroxid horečnatý (horečnaté mléko)naneseme v silné vrstvě vatovým tamponem 3-4krát týdně, necháme zaschnout a potom odstraníme žínkou namočenou v teplé vodě. Jednotlivé komedony otřeme tamponem namočeným v borové vodě (na každý komedon použijeme čistý tampon).

Mě osobně se osvědčuje potírat postižená místa rostlinou aloe vera (musí být alespoň dvouletá). odstřihneme list nebo část listu, který otevřeme a gelem, který je uvnitř listu postižené místo potřeme.

Poslední na co chci upozornit je hygiena při problematické pleti. Je jasné, že se s nikým nedělíme o ručník. Ten by měl být po praní důkladně vymáchaný v čisté vodě, aby v něm nezbyl nějaký prostředek, který jsme použili k praní, mohl by dráždit pokožku. Nejlepší jsou papírové ručníky (neparfumované), které po použití vyhodíme

 

Péče o vlasy.

Řada z nás, chce podpořit svůj vzhled změnou barvy vlasů. Pro trvalou změnu vlasů musíme vlasový stvol ošetřit peroxidem nebo čpavkem, tím se zvýší hodnota jeho pH,uvolní  se vlasová kutikula a do vlasového stvolu lze vpravit umělou barvu. Vlasové pigmenty dlouhodobě poškozují vlasy a současně vystavují riziku i celý organismus.Ale i já si barvím vlasy,ale hledám barvy, které jsou k vlasům co nejšetrnější.Stálé pigmenty vydrží nejdéle ale obsahují nejrizikovější látky.Přelivy a omyvatelné barvy se často nejproblematičtějším chemikáliím vyhýbají.

Bezpečným prostředkem na barvení vlasů je HENNA,která nezasahuje do struktury vlasu, ošetřuje ho, vyživuje od kořínku po koneček. Henna vytváří tmavě červený nebo světle hnědý odstín.

Další z faktorů, které neprospívají kvalitě vlasů je fénování.Čím méně budete fén používat, tím budou vaše vlasy na pohled zdravější. Čím méně horkého vzduchu na své vlasy pošlete, tím zdravější budou na pohled, na dotek, tím méně budete muset investovat do hydratačních prostředků.

Dnes už existuje zcela nový přístup k vysoušení vlasů, kdy minerál X5 turmalin,díky svým mimořádným ionizačním vlastnostem, funguje jako magnet, přirozeně emituje obrovské množství záporných iontů a infračerveného záření. Vlasy se z jeho pomocí bleskově vysuší, beze škod a se zvýšeným hydratačním účinkem. Výsledek-vlasy jsou zdravější a lesklejší.

Častým problémem bývají lupy (pityriasis simplex capillitrii). Lupy jsou jen nadměrným loupáním vlasové pokožky. Na trhu můžeme koupit řadu prostředků, které mají tento problém vyřešit. Já vám mohu doporučit účinnou přírodní léčbu lupů. Po každém umytí vlasů si promasírujte pokožku jablečným octem. Další možností je aplikace kokosového oleje jako kondicionéru ještě před umytím vlasů. Kyselina laurová, kterou kokosový olej obsahuje,má antibakteriální,antivirové a antimykotické účinky,proto se osvědčuje jako lék proti tvorbě lupů.

Poslední co chci zdůraznit je péče o hřebeny a kartáče, které používáte. Vždy by měly být čisté. Hřebeny nesmí být ostré, aby nepoškozovaly pokožku. Nejlépe prospívají vlasům kartáče  ze štětin divočáka.

 

  • Většinou panuje názor, že správný šampon, uvede vlasy do stavu, že budou zase jako živé. Nezapomeňte, že vlas, který vyrazil nad pokožku, je nad ní už odumřelý. Jak tedy vlasům prospět? Vlasová pokožka je jednou z nejpropustnějších oblastí těla, vstřebává vše, a co se uchytí na vlasech přepouští do krevního řečiště. Proto etikety na kosmetických přípravcích čtěte velmi důkladně, je důležité z čeho jsou vyrobeny. Určitě dávejte přednost přírodní kosmetice.
  • Abychom nemuseli používat velké množství šamponu a co nejméně vlasy zatěžovaly, používejte  ověřený  kvalitní výrobek.
  • Šampon vymývejte chladnou vodou, alespoň v závěrečné fázi. Mytí chladnější vodou má stahovací účinky na póry vlasové pokožky a vlasovou kutikulu, takže posiluje, působí ozdravně a zvyšuje lesk.
  • Vlas člověka se skládá z více než 80% proteinů. Když jich má vlas málo, snadno se láme. Nedostatek proteinů souvisí s úbytkem tekutin. Proto nejen pro pleť, celkovou kondici, ale i pro kvalitu vlasů je důležitý dostatek tekutin, které přijímáme. Dále je důležitý krevní oběh u kořínků vlasů. Podpoříme ho kartáčováním, ale i masáží hlavy. Jako masážní olej pro všechny typy vlasů se doporučuje rozmarýnový nebo levandulový olej. Rozmarýnový stimuluje vlasové folikuly, podporuje růst vlasů a pomáhá oddálit předčasné vypadávání a šedivění vlasů, a současně ještě zjemňuje a ozdravuje vlasovou pokožku. Levandulový olej podporuje růst vlasů, vyrovnává tvorbu mazu a oživuje vlasy i vlasovou pokožku. Pár kapek naneseme na konečky prstů, promneme, abychom olej zahřáli, potom ho vmasírujeme do vlasové pokožky. Levandulový olej přináší úlevu při svědění pokožky, rozmarýnový je dobrý pro mastné vlasy a mastnou pokožku. Olej by měl působit alespoň nějakou dobu, nejlepší varianta je nanést ho na vlasy než jdeme spát.
  • Vlasy musíme chránit hlavně před sluncem pokrývkou hlavy. Vlasům škodí chlorovaná a slaná voda. Pokud nepoužíváme čepici na plavání, namočíme vlasy v čisté vodě a potom do vlasů vetřeme jojobový olej,ten znemožní vysoušení a poškození vlasů

Klimatické vlivy na pleť - jak se chránit?

Vzhledem k předpovědi počasí na příští týden, uvádím aktuální téma-klimatické vlivy na stav kůže. 
Do klimatických vlivů řadíme: 1)sluneční záření, 2)teplotu, 3)vítr, 4)vlhkost. Vzhledem k počasí budu hovořit o nízkých teplotách. Mohou způsobit oznobeniny, které vznikají pozvolna, mohou vznikat i při teplotách kolem nula stupňů celsia. Projeví se červenofialovými hrbolky, které svědí a pálí. V chladném počasí musíme kůži chránit mastným krémem.
Dále mohou vznikat v důsledku teploty pod bodem mrazu omrzliny. Většinou na kůži nechráněné oděvem, při nošení těsného oděvu nebo u lidí s nemocemi cév a srdce.
Poškození kůže se zhoršuje, když fouká vítr nebo je zvýšená vlhkost v ovzduší.
Pokud fouká vítr, zesiluje účinek ultrafialového záření.
Pozor v zimě nikdy nepoužívejte hydratační krém.
Přidám ještě pár slov k výběru kosmetických přípravků. Na obalu každého výrobku musí být označeno datum výroby a exspirační doba (doba účinnosti) přípravku, všechny účinné a pomocné látky, které výrobek obsahuje. Pokud přípravek používáme poprvé a máme citlivou pleť nebo jste alergik, nejdříve proveďte test citlivosti pokožky. Jak na to? Dejte si nový přípravek na kousek kůže za uchem nebo na zádech. Pokud se nedostaví žádná reakce, můžete přípravek aplikovat na pleť obličeje.
 
Jaký vliv na pokožku má domácí prostředí.
V mnoha českých domácnostech se na topení nešetří.Odborníci však doporučují jako ideální teplotní hodnoty obývacího pokoje nebo dětského pokoje mezi 20 a 21°C.V ložnici má být teplota o několik stupňů nižší,kolem 17°C-18°C.Vyšší teploty kolem 22-24°C jsou žádoucí v koupelně.
Pro lidské zdraví je důležitá nejen vhodná teplota,ale také odpovídající vlhkost vzduchu.V důsledku suchého vzduchu můžeme trpět vysycháním sliznic horních cest dýchacích.Nepříznivý vliv suchého vzduchu se projevuje také na kvalitě pokožky.Velmi často dráždí i sliznici očí,které pak nepříjemně pálí.Citlivější jedince může v suchém prostředí trápit zdánlivě"nevysvětlitelná" únava.
V zimních měsících by se hodnoty vlhkosti měly pohybovat mezi 45 až 65%,přesné číslo závisí na tom,k čemu je místnost využívána.V ložnici má být vlhkost vyšší než v obývacím pokoji nebo pracovně.
Nesmíme zapomenout na pravidelnou výměnu vzduchu.Během zimy v interiérech snadno vzniká teplý a vlhký vzduch,který je živnou půdou pro plísně.Nikdy nezapomenu,na slova mojí tchyně (inspektorky v potravinách):"plíseň=rakovina".Odborníci doporučují minimálně dvě až tři intenzivní výměny vzduchu denně,během vaření,praní,sprchování nebo koupání je třeba větrat častěji.Pokud odcházíte z domova,není dobré vypínat topení úplně,protože by do bytu mohla proniknout nežádoucí vlhkost.
Nejste-li si jisti,jakou vlhkost doma máte,pořiďte si teploměr s vlhkoměrem.
V závěru chci popřát pohodové prožití zimy,vše nejlepší v novém roce,hlavě hodně štěstí,protože kdo má štěstí má i pevné zdraví a vše ostatní.
 

Domácí pleťové masky.

Domácí masky.

Špenát.

Na léčení lišeje vaříme vodu, špenát a olivový olej. Uvařenou směs dáme mezi gázu a používáme jako obklady.
Na zdravou pleť použijeme špenát vařený ve vodě. Doba působení 20 minut. Poté omyjeme pleť vodou, ve které se vařil špenát.

Petržel.

 Pokud chcete mít světlou pleť, omývejte ji ráno i večer vodou, ve které jste čtvrt hodiny vařili oloupanou petržel. Šťáva z petržele působí hojivě na pleť s vyrážkou.

Broskve.
Roztlačená dužina je vynikající maska na suchou pleť. Doba působení 20 minut. Poté omyjeme odvarem z heřmánku.
Broskev pokožku osvěžuje a zjemňuje. Masku lze použít i několikrát týdně.

Hrušky
Maska z čerstvé dužiny je výživná a má podobné vlastnosti jako broskev.

Švestky
Švestky pokožku čistí. Dužinu položíme na tvář a po čtvrt hodině omyjeme heřmánkovým odvarem. Švestky pokožku stahují, proto ji neužívejte více než 2 krát týdně. Tato maska není vhodná na suchou pleť.

Jablka.
Látka pektin, kterou jablka obsahují, má výrazné vypínací a zpevňující účinky na pleť. Jablečný pektin pomáhá k dostatečnému prokrvení pokožky a dodává pleti svěží a rozzářený vzhled. Jablka obsahují také účinné látky, které pomáhají pleti vypořádat se s nečistotami a zarudnutím. Pleťová maska vypne a zpevní pokožku. Neloupané nakyslé jablko najemno nastrouháme s 1 až 3 lžícemi kukuřičného škrobu. Naneseme na obličej a krk. Doba působení 20 minut. Poté opláchneme vlažnou vodou.

Meruňky.
Meruňková maska je výživná a zklidňující. Můžeme ji použít 2-3 krát týdně.

Jahody.
Jahody pokožku čistí, stahují, zjemňují a matují. Nedoporučují se u citlivé pleti.

Třešně (světlé).
Poté co jsme z třešní vybrali pecky, klademe je dužinou na tvář.

Hroznové víno.
Šťávou si můžeme pleť potírat každé ráno. Po zaschnutí šťávy, pleť omyjeme odvarem z heřmánku.

Banány.

Maska z dužiny banánu vyživuje a vyrovnává pokožku. Je vhodná na všechny typy pleti. Když do rozmačkaného banánu přidáme trochu medu a deset kapek citronové šťávy, získáme masku vhodnou na všechny typy pleti, ale zvláště na suchou a povadlou pleť. Masku necháme působit půl hodiny, pak smyjeme vodou nebo pleťovou vodou.

Brambory
pomáhají, když máte červené oči z nevyspání, únavy nebo pláče. Dejte si na zavřené oči buničitou vatu namočenou v heřmánkovém odvaru a na tuto vatu položte nastrouhanou bramboru obalenou v gáze. Doba působení 30 minut. V zimě lze bramboru využít při ošetření omrzlin.
 

Okurky
šťáva z nich mírní lišej, pokud si s ní natíráme tvář. Plátky namočené v mléce se kladou na pleť a tím odstraňují červené skvrny.
 

Rajčata
směs šťávy z rajčat a celeru lze použít na čištění mastné pokožky s ucpanými póry a vyrážkami. Pozor! Nevhodné pro pleť citlivou.

Kiwi

oloupat,slupkou potírat pleť,pak kolečka kiwi položíme na obličej a necháme 15 min působit- ovocné kyseliny odstraní odumřelé částečky kůže a pleťse projasní

Citrusy.
Pokožka bude mít sametový vzhled, když ji potřete překrojeným pomerančem. Pokožku pod očima nenatíráme.
Na ošetření mastné pleti je vhodný citron. Pokožku současně zesvětluje a čistí hnědé skvrny.
Na čištění pleti a zúžení rozšířených pórů a výživu pokožky si připravte masku:
1 lžíce citronové šťávy, bílek-dobře vyšleháme a naneseme na tvář (doba působení 15 minut), poté tvář omyjeme vlažnou vodou.
Na suchou pleť připravíme masku z jednoho žloutku a několika kapek citronu, lžičky medu a lžičky mandlového oleje (doba působení 15 minut), dále omýt vlažnou vodou.
Šťáva z pomeranče stahuje pokožku méně než citronová a používá se na léčení dehydratované pokožky.
Na mastnou pleť připravíme masku z 2 lžiček pomerančové šťávy, 1 lžičky citronové šťávy a jedné lžičky mandlového oleje.
Na normální pleť vyrobíme masku z 2 lžiček pomerančové šťávy, 1 lžičky mandlového oleje a žloutku.
U těchto citrusových masek namočíme gázu do připravené masky a položíme na tvář. Po půl hodině omyjeme vlažnou vodou.
Grapefruitová maska je výborná proti vráskám. Připravíme ji ze 2 lžic šťávy,1 lžičky plnotučného mléka a lžičky vodky nebo slivovice ředěné destilovanou vodou (doba působení 20-30 minut).

 

Strava a pleť.

Velký vliv na pleť má i strava.To co jíte a pijete se projeví na vaší pokožce.Z dostupné zeleniny doporučuji mrkev a mrkvovou štávu (dobré zakápnout olivovovým olejem-provitamin A je rozpustný v tucích).Zelná štáva je dobrá na čištění krve a to má na pleť omlazující vliv,činí ji vláčnou a částečně vyrovnává vrásky.Okurky obsahují další cennou látku pro pokožku,minerál křemík.Pleti také prospívá kapusta,špenát,brokolice,řeřicha zahradní,celer.Jistě najdeme další druhy zeleniny,které udělají stejnou službu.Doporučila jsem vám hlavně ty, u kterých mám ověřené výsledky.

Nezapomínejte konzumovat i ovoce.Největší službu v zimním období nám udělají citrusy.O využití ovoce a zeleniny pro domácí kosmetiku jsem už psala . Ale ještě připomenu, jaký vliv na pleť má konzumace citrusů.Nic prý nepomáhá vyhladit pleť lépe než zásoba citronů,pomerančů a grepů.Trápí vás zesinalá pleť? Zvyšte  jejich konzumaci.

Parfémy - použití.

Parfémy jsou tu od nepaměti,ale způsob jejich užití se mění.
Parfém by měl odrážet vaší náladu a vypovídat o tom,jaká jste a co od druhých chcete.Určitě máte vlastní představu o tom,jak by vás lidé měli vnímat.
Některé parfémy jsou vhodné na denní použití a jiné zase čistě na večerní příležitost.
Pozor,parfém je takový vzkaz beze slov.Občas říká i to,co vy sama nahlas nevyslovíte.
Dnešní ženy jsou aktivní a za každé situace chtějí vypadat dobře,a proto jim jedna vůně nestačí.Moderní žena si pořizuje jednu vůni na ráno,jednu na den a jednu na večer.
Vůně by měla být pro ženu stejnou samozřejmostí jako oblékání a líčení.Může odradit nebo přitáhnout pozornost lidí,může zlepšit nebo zhoršit postavení ve společnosti.Když je vhodně vybraná,signalizuje,že je žena na svém místě a ví,co chce.Zatím co nesprávná vůně říká o ženě,že hledá sama sebe a je nejistá.
Jak vybrat vůni?Např.vůně citronu je velmi povzbuzující,proto se na ráno hodí parfémy s obsahem citronu,mandarinky nebo bergamotu.Parfém s květinovou vůní nás zbaví nervozity a dodá nám sebedůvěru.
Potřebujete se po příchodu z práce uvolnit?Napusťte si vanu s hodně teplou vodou a vytvořte si vonnou koupel(pár kapek jasmínového,vanilkového a levandulového oleje).
Parfémy na večer,by měly mít uklidňující účinky.Proto se hodí vůně jasmínu,vanilky.
Při nákupu nové vůně nezapomeňte prozkoumat její složení.Některé složky uklidňují,jiné povzbuzují,další působí jako magnet pro opačné pohlaví (třeba pačuli nebo pižmo),jiné zase znervózňují atd.Některé hned vyprchají,jiné se smísí s vaší osobní vůní.Proto při výběru požádejte prodavačku,ať vám navoní papírek a zápěstí.Vůně se rozloží až asi po patnácti minutách.Vůně chce čas musí se rozvinout.Parfém na kůži se spojí s tím co produkuje pokožka,proto může každému vonět jinak.Pokud jsme si nechali papírek s vůní do druhého dne,zjistíme jakou má parfém trvanlivost ,jak dlouho se vůně udržela. 
Někdy i názvy parfémů napoví při výběru vůně.Parfém Pleasures,by měl přinášet radost a potěšení atp.
Nezapomeňte,že žádná vůně nezakryje pach nečistoty.
Věrnost je důležitá,ale u parfémů je tomu naopak.Je třeba vůně střídat,protože může dojít k tomu,že si na vůni zvyknete a navonění přeženete.Proto doporučuji po vypotřebování flakonu s parfémem přejít k nové vůni.Po čase se k vaší oblíbené vůni můžete vrátit.
Pokud dostanete od přítele parfém,který neodpovídá vaší osobnosti,nekažte mu radost.Pochvalte ho.Parfém si vezměte,když s ním půjdete na rande.
Vůní je celá řada,parfémy počínaje a třeba toaletní vodou konče.To je ,ale další kapitola na několik stránek.Nehovořila jsem také o tom jak se správně navonět.Pokud se chcete zeptat na něco souvisejícího s kosmetikou,neváhejte napište,ptejte se.

 

 

Test pro domácí posouzení typu pleti.

 

Často slyším názor:
"Nikdy jsem na kosmetiku nechodila, myji si pleť vodou a používám obyčejný krém. Přesto vypadám dobře".
Otázka zní: "Mohu vypadat lépe?"
Moje maminka měla tři děti, nebyla parádnice, malovala si jen rty a obecně měla málo času. Přesto jsem ji vídávala s domácí maskou na obličeji. Proč to dělala? Pouze vaše zkušenost Vám ukáže, že jste nemarnila čas.
Co je nejdůležitější - určit správně vaší diagnózu pleti, aby jste používala vhodné kosmetické prostředky. Já osobně bych toto svěřila do rukou kosmetičky. Pokud i zde chcete postupovat samostatně, existuje domácí test na určení typu pleti. Jak ho provést Vám povím zase zítra.
Vaše Valentina

 

Jak jsem slíbila, dám vám návod, jak zjistíte, jakou máte pleť (diagnózu pleti). Test, který si uděláte, je pro domácí posouzení pleti.
Nejdříve si důkladně očistíte pleť pleťovým mlékem, opláchnete vlažnou vodou a dočistíte pleťovou vodou. Nenanášejte nic na pleť, nechte ji, aby se přirozeně promastila. Potřebujete 2-4 hodiny, aby se vytvořil ochranný kožní plášť. Pak přiložíte 5 jemných cigaretových papírků na čelo, nos, bradu a tváře. Podle síly promaštění papírku poznáte, jak jsou promaštěné jednotlivé části obličeje.
U pleti suché je papírek suchý, u normální pleti se na papírku vyskytují tečky mazu a u pleti mastné je na papírku mastná skvrna. U pleti smíšené podle zamaštění papírku poznáte, která místa jsou normální nebo naopak mastná nebo suchá.
Pro vaši informaci uvádím ještě kritéria pro posouzení pleti:
1)promaštění, 2)tonus-pružnost kůže, 3)turgor-napětí kůže, 4)vrásky, 5)barva kůže, 6)odchylky od normy, 7)typ obličeje-tvar, 8) fotoreaktivita kůže-citlivost na sluneční záření, 9)genotyp-souhrn všech dědičných vloh jedince uložených v genech
Tato kritéria, ale nejlépe posoudí vaše kosmetička a poradí vám vše potřebné pro domácí péči o pleť.
Napište mi, co by vás nejvíce zajímalo, můžeme si o tom pohovořit příště.

 

 

Kosmetický přípravek, který použijete, nebude mít žádaný účinek, pokud nebudete mít řádně vyčištěnou pleť.

U ošetření jednotlivých typů pleti je důležitá domácí péče.
 

Normální, mladou a pružnou pleť stačí ráno opláchnout vlažnou vodou a otřít pleťovou vodou. Večer použijeme oční odličovač, pleťové mléko nebo čistící krém a nakonec dočistíme pokožku pleťovou vodou bez alkoholu nebo bylinné tonikum.
U normální pleti mírně ochablé postupujeme stejně. Normální, ale silně ochablá pleť vyžaduje speciální ošetření, ale čistíme stejně jako předcházející typy pleti.

 

U smíšeného typu pleti, obličej ráno opláchneme vlažnou vodou, u mladého typu pleti, kde je střed více promaštěný, použijeme pleťové mléko pro smíšený typ pleti a dočistíme pleťovou vodou s nižším obsahem alkoholu.

 

U pleti mírně ochablé a silně ochablé dočistíme mastné partie tzv. T-zónu pleťovou vodou bez alkoholu.
Večer použijeme oční odličovač, pleťové mléko pro smíšený typ pleti (nebo čistící krém nebo čistící gel nebo hydrofilní olej). Smýváme houbičkami nebo vatovými tampony, dokud nejsou čisté. Nakonec použijeme pleťovou vodu s nižším obsahem alkoholu nebo bylinné tonikum.


Suchá pleť je méně odolná a má větší skon k citlivosti, proto potřebuje důslednou každodenní péči a ochranu. Ráno pleť opláchneme vlažnou vodou a osvěžíme pleťovou vodou bez alkoholu. Večer odlíčíme oči speciální očním odličovačem, poté ošetříme borovou vodou. Dále použijeme pleťové mléko pro suchou pleť nebo hydrofilní olej. Nakonec použijeme pleťovou vodu bez alkoholu nebo bylinné tonikum.
 

Mastná pleť má sklon k tvorbě bílých a černých komedonů, zánětlivých vřídků a zánětlivých procesů vůbec. Mastná pleť může někdy reagovat velmi citlivě až alergicky. Ráno vyčistíme pleť pleťovým mlékem (čistícím krémem nebo gelem) a vatovými tampony s vlažnou vodou smyjeme. Dočistíme pleťovou vodou s alkoholem.
Večer odlíčíme oči speciálním očním odličovačem. Dále čistíme pleť pleťovým mlékem nebo čistícím krémem nebo antibakteriálním gelem na zánětlivou pleť. Po důkladném vyčištění omyjeme pleť vodou pomocí vatových tamponů. Posledním krokem bude dočištění pleťovou vodou s alkoholem (7%).

 

S citlivou pletí se můžeme setkat u všech typů pleti. Pro citlivý typ pleti používáme přípravky označené SENSITIV nebo HYPOALERGENNÍ . Čištění pleti ráno a večer probíhá stejně jako u ostatních typů pleti, ale vždy používáme přípravky označené sensitiv nebo hypoalergenní.

 

Deodoranty a antiperspiranty

Účem deodorantu je neutralizovat nebo překrýt zápach,který vzniká v podpaží pocením.
Antiperspirant proniká do hlubších,podkožních vrstev a jeho účelem je přímo procesu pocení zabránit.
Pokud nečistoty,kterých by se tělo zbavilo pocením,zůstanou v organismu,musí očistnou práci vykonat játra,ledviny a tlusté střevo,to pro ně znamená zbytečnou zátěž.
Na to,jak hodně se potíme,má vliv mnoho faktorů,včetně dědičnosti,takže je těžké dát ohledně deodorantu nějaká obecně platná doporučení,protože každý z nás potřebuje něco jiného a také požadavky pro příjemný pocit v podpaží má každý z nás jiné.
Na intenzitu pachu z podpaží,má vliv i volba osobního životního stylu. Důležitou roli hraje i strava.Po silně kořeněných jídlech se člověk více potí.Dalším faktorem,který má vliv na zvýšené pocení je nedostatek zinku a hořčíku.Také menopauza ovlivňuje shopnost těla regulovat teplotu a pocení a nízká hladina testosteronu.
Jak mám ve zvyku,uvedu jeden recept na bezpečný přírodní deodorant.
Krémový kokosový deodorant
1/4hrnku jedlé sody    (50ml)
1/4hrnku kukuřičného škrobu    (50ml)
10 až 20 kapek levandulového oleje
2 polévkové lžíce kokosového oleje    (30ml)
Všechny přísady smícháme.Vznikne tuhá pasta.Pastu uložíme do nádobky třeba po vypotřebovaném pleťovém krému (dobře umyté a usušené).Nanášejte v tenké vrstvě do podpaží.Uchováváme na chladnějším místě.
Poslední rada,pokud budete kupovat jakoukoli kosmetiku,př.dedorant ,sáhněte vždy po přírodní kosmetice. Většinou je přírodní kosmetika dražší,ale naše zdraví musí být vždy na prvním místě.

Jak pečovat o ruce?

Čím mýt ruce? "Nejzelenější" možností je mýdlo založené na rostlinném glycerinu.Vyberte si průhledné mýdlo bez umělé vůně.Pokud je mýdlo vońavé,vůně by měla být získaná z esenciálních olejů.Po umytí rukou si ošetříme ruce krémem,který je má hydratovat.

Pro revitalizaci pokožky se mi osvědčilo pravidelné potírání rukou čistým panenským kokosovým olejem.Enzymy v oleji kokosového ořechu usnadňují odstrańování vrchní vrstvy odumřelých kožních buněk ,pak jsou ruce jemnější.Pokožka ošetřená kokosovým olejem má rovnoměrnou strukturu a zdravě se leskne.Kokosový olej se vstřebává až do spodních vrstev pokožky a posiluje buněčnou tkáń,proto se kůže zdá být pevnější.Dále kokosový olej zabraňuje tvorbě destruktivních volných radikálů,zamezuje vzniku stařeckých bradavic na pokožce a dalším škodám,souvisejícím se stárnutím a nadměrnou expozicí slunečního záření.

Většina z nás si ruce zkrášluje  lakováním nechtů.Musíme vědět,že v každém laku na nechty je alespoň trochu chemie.Víme,že pokožka vše vstřebává,proto než budete lakovat nechty,potřete kapkou olivového oleje nebo mandlového oleje nehtové lůžko.Lak tak bude pokrývat pouze nehet.

Jak provedeme manikúru bez toxických látek?

Pomocí kosmetického tamponu a odlakovače bez acetonu,odstraníme lak na nehty.Pomocí kleštiček na nehtovou kůžičku odstraníme záděry.Ponoříme nehty na 5 minut do misky s teplou mýdlovou vodou.Kůžička měsíčků i kůže kolem nehtů změkne.Vyčistíme si nehty speciálním kartáčkem na nehty a glycerinovým bio mýdlem.Pak zkrátíme nehty na požadovanou délku a začistíme pilníčkem na nehty.Pilujeme jen jedním směrem, směrem ke středu špice nehtu.Po stranách nechty nepilujte. Opatrně umístěte kůžičku zpět,použijte k tomu dřevěnou tyčinku na nehtovou kůžičku. Máte-li nepoddajnější kůžičku,promažte ji kapkou přírodního oleje nebo krémem na kůžičku s přírodními ingrediencemi. Pak nehty naleštíme.Nakonec naneseme dostatečné množství přírodní emulze na ruce.

Zdravé nehty by měly být hladké nebo jen s velmi jemnými hrbolky,měkké,lesklé a průsvitné,v barvě vaší kůže.Hluboké rýhy,změny barvy,propadlinky nebo pomalý růst jsou známkou nedostatečné výživy nebo nadměrného vystavování chemickým látkám. Pro zdravé nehty musíme dbát i na zásady výživy. Potřebujeme dostatek vitamínu A,který je v meruňkách,mrkvi,papáje,mangu,melounu,vaječném žloutku,tuňáku a lososu.Je třeba dostatek zinku,který je ve většině ořechů,v rybízu,fících a lososu.Dostatek vápníku,nalézajícího se v mléčných výrobcích,brokolici,rozinkách,pomerančích a kiwi.Dostatek vitamínu H (biotin),je v sušených fících a vaječném žloutku.

Co o vaší stravě prozradí nehty?

Zarudnutí v okolí kůžičky může být způsobeno špatným metabolismem esenciálních mastných kyselin. Trhlinky a prasklinky přímo na nehtech signalizují dehydrataci. Bílé skvrny na nehtech mohou ukazovat na nedostatek zinku a hořčíku ve stravě. Záděry jsou často způsobeny nedostatkem proteinu,kyseliny listové neboli vitamínu C. Suché a lámavé nehty ukazují na nedostatek vitamínu A a vápníku.


Jak na kruhy pod očima?

Kruhy pod očima se dělají úplně stejně,jako se dělá podlitina kdekoli jinde na kůži,když se uhodíte. Velmi tenká a citlivá pokožka pod okem ukáže každou červenou krvinku,která v tété oblasti proklouzne z kapiláry,tam ulpí a zanechá tmavý odstín.

Zjistila jsem,že kruhy pod očima ztmavnou nedostatkem spánku,protože únava má za následek zhoršení krevního oběhu. Také lidé se silnými alergiemi a lidé s nemocným srdcem trpí na černé kruhy pod očima. A typicky černé kruhy mívají pod očima drogově závislí.

Možná, jste si všimli,že bývají kruhy pod očima v rodině dědičné.

Pro boj s černými kruhy pod očima nesmíme zapomenout na dostatečný přísun tekutin.

Je důležité,aby krev neustále proudila a nehromadila se v jednom místě. Krev můžeme rozproudit cvičením nebo masáží těla.Masáž provádíme kartáčem se štětinami z tuhých,hrubých rostlinných vláken. Začneme chodidly,kartáčujeme nohy směrem vzhůru,provádíme plynulé tahy kartáčem směrem k srdci.Až postoupíte přes břicho a oblast žaludku (hruď vynechte),přejděte na ruce,začněte od zápěstí a kartáčujeme směrem vzhůru na záda a k ramenům,stále zachováváme směr k srdci. Pokožka na to zpočátku reaguje trochu podrážděně. Toto se nedoporučuje provádět,když máte čerstvě opálenou pokožku nebo vyrážku nebo jinak poškozenou pokožku.Protože kartáčování těla aktivuje celý lymfatický systém,napomáhá rovněž detoxikaci.Drsný povrch kartáče stimuluje skrze vrchní vrstvu pokožky mazové žlázy pod ní,čímž se podporuje přirozená hydratace kůže.odstraněním vrchní vrstvy odumřelých kožních buněk obnažuje mladší,novější buňky.Suché kartáčování usnadňuje přirozenou výměnu kožních buněk.      

Chceme-li podpořit boj s kruhy pod očima, můžeme si vytvořit domácí revitalizér na oči.Jako vždy uvádím recept,dnes na regenerační gel.

Rozmixujeme okurku a vymačkáme dřeň,dokud nemáme alespoň 60 ml tekutiny.Přidáme 30 ml gelu z aloe vera nebo rovnou přidáme dužinu z rostliny aloe vera a promícháme.Po odlíčení naneseme získanou tekutinu vatovým tamponem na oblast pod očima. Uchováváme ji v chladu a spotřebujeme během několika dní. Dbejte,aby se přípravek nedostal do oka.Bezpečná vzdálenost 1cm pod očima.     

Přírodní zesvětlovací účinky mají okurky i syrové brambory.Brambory obsahují enzym katecholázu,který působí jako přírodní zesvětlovač pokožky.                    Na opuchlé oči s tmavými kruhy můžeme vyzkoušet zklidňující oční polštářky připravené ze sáčků zeleného čaje.Sáčky vložíme do vlažné vody a necháme je zvlhnout. Na kažké oko přiložíme vlhký sáček a necháme 10 min působit. Zelený čaj obsahuje kofein,který je přírodním diuretikem,takže pomáhá odstranit zadrženou vodu,která způsobuje otoky pod očima.   

Od žádného receptu nečekejte hned zázraky,ale za několik týdnů uvidíte viditelné zlepšení.Buďte trpělivé a výsledek se dostaví.

Určitě vás zajímá,jak si pomoci okamžitě? Kruhy musíme zakrýt podkladovým nebo krycím krémem nebo k tomu určeným korektorem. Používáme co nejsvětlejší odstín.Používáme-li tekutý korektor,naneseme jej štětečkem,poté konečky prstů (nebo navlhčenou houbičkou) propracujeme do ztracena. Používáme-li korektor ve formě krycí tyčinky,nezapomeneme použít speciální oční krém jako podklad,korektor se nám bude jemněji nanášet. Tekutý korektor necháme chvilku zaschnout.Nakonec naneseme make-up v potřebné barvě pleti.

Příště vám poradím,jak vybrat správnou barvu a konzistenci make-upu.