KOSMETICKÁ PORADNA

Jak vybrat make-up a k čemu slouží?

Make-up by měl dát člověku jistotu,že přednosti jeho obličeje nelze přehlédnout a že všechno, co by se dalo označit jako vady,se zhodnotí jako individuální zvlášnosti.

Bezchybná pleť je nejlepší vizitkou skutečné krásy.Když není právě dokonalá,pomůže vám správný make-up. Jak najít správný odstín? Na nenalíčenou pleť naneseme v proužcích různé odstíny. Ideální je to na tváři,ale jde to i hřbetu ruky.Skvrny lehce rozetřete prstem.Pokud je barva skoro neviditelná,je to ta pravá barva pro vaší pleť.Test je nutné provádět při denním světle Chce-li žena působit pěstěně,měla by používat make-up. Při výběru make-upu nezapomínejte na možnost přecitlivělosti pleti na některé složky v kosmetických přípravcích.Proto nejdříve požádejte v prodejně o vzorek přípravku a vyzkoušejte jestli vám vyhovuje. V případě,že pokožka svědí,pálí a objevují se na ní skvrny,přípravek nepoužívejte.

Barva make-upu by měla být v souladu s barvou pleti. Máme-li na pleti drobné nedostatky,např. pokud není hladká,jsou na ní drobné pupínky apd.,barvu volíme o tón tmavší,než je pleť. Tmavší odstíny lépe zakryjí tyto vady. Světlý naopak nedostatky zvýrazní a rozšířené póry mnohem víc vyniknou. Růžové tóny make-upů se hodí pro dívky nebo mladé ženy.

Existují různé typy make-upů.Volíme jej podle typu pleti a v souladu s jejím barevným základem.Suchá pleť snáší nejlépe hydratační krémový make-up,mastnější působí matněji s pudrovým make-upem.Unavenou pleť rozzáří podklad s pigmenty odrážejícími světlo.Účinné látky proti stárnutí a vysoký ochranný faktor ocení nejvíce zralá pleť.

Lehký transparentní (průsvitný),nekryje pigmentové skvrny ani jiné barevné defekty pleti. Je vhodný pro mladou pleť nebo jemnou,barevně jednotnou stárnoucí pleť, na které nemusíme nic překrývat.

Fluidní make-up může být mírně mastný,takže pokožku ošetří a chrání před vysoušením a zároveň ji barevně tónuje. 

Krycí make-up se hodí pro všechny typy pleti,které potřebují překrývání nejrůznějších nedostatků na pokožce,a to kdekoliv na těle.

Používání make- upu si musíme nacvičit, aby nalíčení vypadalo přirozeně. Jak nanášet  make-up vám nejlépe poradí  vaše kosmetička,protože každý typ make-upu se musí nanášet určitým způsobem,aby výsledné líčení vypadalo co nejpřirozeněji a zároveň byla vaše pleť "spokojená".

Při výběru make-upu musíte zjistit,je-li možné použít make-up bez podkladového krému nebo musí mít make-up nějaký základ. V poslední době jsou velmi populární tzv.BB krémy,které v sobě spojují vše,co umí kvalitní denní krém a lehký make-up.                                                                                                 Protože některé z nás mají smíšenou pleť,vyzkoušejte profi trik.V T-zoně (čelo,nos a brada),kde je pleť mastná, použijte matující,krycí make-up,pro sušší tváře si vystačíte s normálním hydratačním podkladem.                                                                                                                                                      Protože chceme,aby nalíčení vydrželo bezchybné co nejdéle,musíme použít na zafixování transparentní pudr.Štětec,kterým pudr naneseme,musíme oklepat,aby přepudrování bylo jen lehké,nenápadné.

Před spánkem je třeba pleť důkladně očistit.Jak pečovat o pleť jsem vám už radila (viz. kosmetická poradna).

Jak pečovat o rty?

 Pokud nejsou rty správně ošetřené, neprospívá  jim chladné počasí,ale i slunce.  Jemná kůže rtů se stává drsnou popraskanou. Zdravé a krásné rty potřebují péči.Jak je mým zvykem, uvádím recept na domácí péči o rty. Rty denně masírujte zubním kartáčkem,stačí chvilka. Po masáži je natřete medem-díky tomu rychle změknou. Prospívá jim také trocha očního krému. Kosmetická péče s obsahem minerálního oleje není vhodná,rty nepříjemně polepí.

Než přijde na řadu rtěnka,je vhodné nejprve nanést make-up i přes okraj rtů-kontury budou působit rovnoměrněji. Drobné nepravidelnosti jde dobře zaretušovat,pokud linii rtů obkreslíte měkkou tužkou v barvě rtěnky. Rtěnku naneseme štětečkem na rty,který se dostane do každého záhybu. Aby rtěnka lépe držela,poprašte rty na závěr troškou pudru.

 Chceme provést korekci rtů? Postupujeme následovně:

Tenké rty-tužka,kterou použijeme pro zvýraznění musí být  o celý odstín temnější než barva rtěnky.Do oblasti mezi tužkovou linií a linií rtů naneseme stejný odstín rtěnky malým štětečkem.Nakonec naneseme hlavní barvu rtěnky,abychom překryli tužkovou linii.

Tlusté rty-použijeme rtěnku světlejšího tónu.Konturovací tužku použijeme o polovinu odstínu temnější.                                                                                     Ploché rty- vyplníme barvou s výjimkou středu rtu. Zde použijeme lehčí,měńavý odstín nebo přidáme kapku lesku. Nepudrujeme.

Nestejné rty-pokryjeme je základem a každou nerovnoměrnou část vyvážíme tím,že kreslíme žádaný tvar tmavší tužkou.Část mezi tužkovou linií a přirozenou linií rtů líčíme tmavou rtěnkou ve stejném odstínu jako je tužka.Zapudrujeme a potom naneseme lehčí vrstvu na celá ústa.

Vrásčité rty-vždy na ně použijeme lesk,který odpoutává od vrásek (u očních stínů je to naopak ,musíme použít stíny bez lesku,které nezdůrazňují vrásky).Rty nakreslíme temnější tužkou,nepudrujeme a líčíme.

Práce s konturovací tužkou je náročná,musíme si dokonalé nalíčení rtů nejdříve nacvičit.

Jaká tvářenka je pro vás ta pravá?

Pro světlou pleť se hodí jemná růžová a svěží pink nebo tón růžového dřeva.

Pro jemně opálenou pleť je vhodná broskvová nebo jemná zlatá.

Pro snědou pleť je nejlepší korálová nebo terakotová.

K stárnoucím ženám se hodí jemné a přirozené odstíny korálově hnědé.

Je efektní,když je růž v souladu s barvou rtěnky a laku na nechty.V případě,že lak na nechty a líčení rtů jsou velmi světlé,pouze perleťové,vybíráme růž podle typu ženy a barvy pleti.

Pro suchou pleť použijeme tvářenku s krémovou nebo pěnovou texturou. Mastnou růž nanášíme před použitím pudru.Tvářenku nanášíme bříšky prstů na krémový podklad (denní krém nebo tekutý make-up).

Pro mastnou pleť použijeme pudrovou růž.Předem je dobré ještě nanést zmatňující pudr nebo pudrový make-up,jinak by se tvářenka mohla špatně aplikovat.

Pro normální pleť můžeme nosit vše,od pudrové tvářenky až po krémovou růž.

Hezké jsou pudrové růže s pigmenty,které rozzáří pleť,odpoutají pozornost od vrásek,vyvolávají dojem svěžesti a díky silikonovým olejům také zabraňují vysychání kůže.

Kam nanášet tvářenku? Před zrcadlem se usmějeme a poté aplikujeme barvu na vystupující lícní partie.

Štětec,který k nanášení pudrové tvářenky použijeme,má být středně silný s měkkými štětinami.

Líčení obličeje má podtrhnout osobnost a zvýraznit vzhled přirozeným způsobem.Zdůrazňujeme krásné a méně krásné potlačíme. Líčení nám může pomoci při korekci tvaru obličeje,pokud není ideální. To je téma,kterým se budu zabývat příště.

Jak provést korekci tvaru obličeje líčením?

Pro optické zmenšení,zkrácení či zúžení používáme techniku "stínování" tmavými tóny-to,co chceme opticky potlačit (zeštíhlit),líčíme tmavším tónem make-upu nebo tmavším pudrem.

Pro optické zvětšení,prodloužení či rozšíření používáme světlé tóny-to,co chceme opticky zdůraznit (rozšířit), líčíme světlým make-upem nebo světlým pudrem.

Kulatý obličej,aby působil užším dojmem,musíme na lícní kosti šikmo ke spánkům nanést trošku tvářenky v růžovém nebo meruňkovém odstínu.Pod ni aplikujte tmavší,neutrální tón-terakotu či bronzer.Tmavší make-up nebo pudr použijeme i na hranu dolní čelisti. Oči líčíme nápadněji,zvláště jsou-li malé. Obočí nesmíme kreslit do malého krátkého obloučku.Je třeba tomuto tvaru obličeje přizpůsobit i účes.

Protáhlý obličej,je třeba upravit tak,že na lícní kosti nanesete téměř vodorovně růžovou nebo meruňkovou barvu,a pod ní opět tmavší tóny (terakota nebo bronz).Ty použijete také na dolním okraji brady a podél hranice vlasů,pokud nemáte nízké čelo.

Hranatý obličej,bude působit "měkčím "dojmem v případě,že růžovou nebo meruňkovou tvářenku nanesete na lícní kosti od nosu směrem vzhůru ke spánkům.Tmavší tóny pak použijte na vnější partie čelisti a čela.

Linie make-upu nebo pudru je třeba dokonale rozetřít.

Korekce brady

Vystouplou bradu zkrátíme použitím tmavšího make-upu nebo pudru.

Malou bradu zvýrazníme nanesením světlého odstínu na špičku brady a tmavého odstínu pod dolní ret.

Plochou bradu upravíme použitím tmavého tónu pod dolní ret a na spodní část brady.

Dvojitou bradu upravíme nalíčením podbradku a krku tmavším tónem.

Jaké kousky oblečení nesmí chybět v šatníku každé ženy a daly se kombinovat?

Než začnete vybírat oblečení,měla by jste si zjistit,jaký jste barevný typ (jarní,letní,podzimní,zimní). Oblečení musí sedět střihově,ale i barevně.

Každá žena,by si měla najít svůj styl oblékání.

Jak sestavovat šatník?

-měl by obsahovat oblečení dobré kvatity

-měl by mít základní barevné schéma

-měl by obsahovat kusy vhodné pro vzájemnou kombinaci

-měl by mít pevný základ

Co tím rozumíme?

1) dobré boty (lodičky,sandály,tenisky)

2) malé černé šaty (Mohou mít různý střih- áčkový,empírový,pouzdrový. Důležitá je délka,neměly by být delší než pod kolena.Nejvhodnější jsou nějaké jednoduché,nevrstvené,v základním střihu.Na denní look se nosí s barevnými punčochami a pestrou bižuteríí.)

3) bílá košile nebo blůza (je mnoho druhů odstínů bílé, musíme vybrat takovou bílou,která se hodí k našemu barevnému typu)

4) bleizer,sako

5)  černé kalhoty

6) černý rolák (pokud  nám nesluší černá, vybereme tmavou barvu v odstínu,který nám sluší)

7) stylové jeans

8) trička s krátkým a dlouhým rukávem (Černá trika se hodí ke sportovnímu i elegantnímu oblečení. O tom, zda se bude hodit na sport či do společnosti, rozhodnou doplňky. Bílé tričko vypadá nejlépe v kombinaci s džínovinou.Pokud máme na ostatním oblečení květinový vzor,krásně ho rozsvítí.)

9) tílka

10) zajímavý top

11) Šaty - proč?  Jsou ženské a muži milují ženskost.

12) kabát (nejlépe trenčkot v neutrální barevnosti)

13) kardigan (svetřík na rozepínání)

14) bundička (kožená nebo džínsová)

15) silonky černé a pleťové (Pokud máte hubené nohy,černé nenoste. Pokud se domníváte, že k dokonalosti vašim nohám něco chybí,nenoste nápadné punčochy)

               legíny (nenoste samotné,noste je s topem nebo sukní nebo šaty )

16) pouzdrovou sukni

17) kvalitní spodní prádlo!!!

Všechny kousky oblečení zvolíme v barevnosti,která vyhovuje našemu barevnému typu, tak aby se dalo vše kombinovat. To znamená, že vybereme několik barev, které se k sobě hodí.

Ještě praktičtější varianta je, volit šatník  z věcí jednobarevných, v neutrálních barvách. Ozvláštníme jej doplňky-bižuterií, šátky, šálkami nebo šálami v barvách v módním trendu, ale v těch, které odpovídají našemu barevnému typu. V módním" diktátu" se nabízí vždy více barev, proto si můžeme vybrat.

Dále můžeme neutrální barevnost doplnit několika oděvními kousky v módní barevnosti, které jsou finančně méně náročné, a které s lehkým srdce příští rok odložíme.

Perspektivně je výhodné koupit si něco střihově  neobvyklého, ze zajímavého a kvalitního materiálu. Tento kousek oblečení nás bude roky zdobit a vždy budeme originální (módní hit vyjde rychle z módy).

Dle mého názoru je zbytečné, abych vyjmenovávala co je módním hitem pro rok 2014,vše najdete pod tímto heslem na internetu.

Jak bojovat s kuperózou neboli rozšířenými žilkami?

Mnohé kosmetické značky prodávají krém na rozšířené žilky. Tyto krémy jsou prevencí, zabraňují tvorbě dalších žilek.Stávající žilky nezmizí. Je třeba vyhledat dermatologa, který vám žilky odstraní.Pokud nebudete věnovat tomuto problému dostatečnou pozornost, znovu se objeví. Proto je třeba obohatit stravu o rutin, který posiluje žilní stěnu. Nejvýznamnějším zdrojem rutinu na českém území je pohanka.Tepelným zpracováním pohanky obsah rutinu klesá. Dalšími zdroji rutinu jsou červená paprika, slupky červených rajčat, chřest, kůra citrusových plodů, jablečná slupka, broskve,nektarinky, lesní plody, kiwi, banány, a výluh zeleného a černého čaje.

Nezoufejte, když vám někde praskne ojediněle žilka,mám zkušenost, že obvykle, sice po delší době, ale zmizí.


Jaká jsou pravidla bezpečného opalování?

Slunění má pozitivní účinky na zdraví,ale nadměrné slunění s sebou nese zdravotní rizika: předčasné stárnutí pokožky, způsobuje šedý zákal a rakovinu kůže.

Většina opalovacích přípravků poskytuje ochranu před UVB zářením,ale nikoli před UVA zářením. UVA paprsky jsou zdrojem škodlivé radiace, urychlují vývoj rakoviny kůže, oslabují imunitní systém a způsobují předčasné stárnutí kůže. Před UVA zářením se lze chránit jedině fyzikálním filtrem,který vytvoří minerální opalovací krémy (na etiketě hledejte oxid zinku nebo oxid titanu),které ulpí na povrchu kůže, a tak vytvoří fyzikální  filtr (nevstřebávají se do krevního oběhu) a nebo se chráníme oděvem. 

Údajně stačí 15 minut denně pobytu na přímém slunci,abychom optimalizovali vlastní produkci vitamínu D. Vitamím D je nezbytný k udržování dobré zdravotní kondice. Pomáhá nám chránit se před kardiovaskulárními chorobami, autoimunitními onemocněními včetně cukrovky a roztroušené sklerózy, a když ho máme dostatečné množství,dokonce i před rakovinou. Deficit vitamínu D u těhotných žen má za následek výskyt alergií a astmatu u jejich dětí.

Dr.Reinhold Vieth, odborník v oblasti výzkumu působení vitamínu D, doporučuje, opalovat se denně 10 minut zepředu a 10 minut zezadu. To prý stačí, aby se člověku vytvořila požadovaná hladina vitamínu D v krvi.

Abychom rizika spojená s opalováním co nejvíce eliminovali, je třeba dodržovat následující pravidla:

1) Nevystavujte se od 11 hodin do 16 hodin přímému letnímu slunci.

2) Na slunci se chraňte opalovacím prostředkem s UV faktorem 30 a ochranu během dne obnovujte (to, jaké jsou účinky slunce na pokožku záleží i na pohlaví, věku, barvě pokožky i místě, kde se opalujete).

3) Dbejte hlavně na ochranu dětí. oblékejte jim bavlněné tričko a dávejte nějakou pokrývku hlavy, nejlépe s kšiltem, který chrání částečně obličej.

4) Tvrzení, že se lze připravit předem, bez zdravotních následků, návštěvami solária pro opalování venku, nejsou ničím podložena.

5) Noste kvalitní sluneční brýle.

6) Dodržujte pitný režim.

7) Neprovádějte před ani po opalování peeling pokožky (tvrzení ,že po peelingu se pleť opaluje rovnoměrněji raději ignorujte).

8) Nezapomeňte chránit rty, jsou velmi citlivé.

9) Pokud máte stařecké skvrny, vyhýbejte se slunci. Když si nemůžete slunění odepřít, používejte opalovací prostředky s co možná nejvyšším ochraným faktorem.

10) Při slunění nikdy nepoužívejte parfém. Ve většině z nich  je obsažen bergamotový olej, ten při opalování způsobuje pigmentové skvrny. Nepoužívejte ani deodorant nebo antiperspirant.

11) Ochranné prostředky nanášejte alespoń půl hodiny před sluněním.Jen tak mohou účinně působit ochranné látky. Při nanášení ochrany nezapomeňte namazat celé tělo ( včetně uší).

12) Pokud chcete podpořit zhnědnutí pokožky, jezte před opalováním delší dobu potraviny, které obsahují tzv. psoralen: látku podporující zhnědnutí. Je obsažen ve fících, hruškách, karotce a petrželi a díky ní se tak pleť tak rychle nespálí.

13) Při pobytu na slunci nepoužívejte kosmetické přípravky obsahující třezalku (je to fotosenzibilní rostlina, u některých lidí způsobuje přecitlivělost na sluneční záření).

14) Při slunění nepoužívejte léky, které v příbalové informaci pobyt na slunci zakazují.

15) Pokud se přece jen spálíte, ošetřete kůži speciálním prostředkem, k tomu určeným. Pokud ho nemáte po ruce, jako první pomoc poslouží třeba jogurt nebo tučný tvaroh,který naneseme na kůži. Dokud načervenání a svědění kůže nezmizí, nechoďte na slunce ani do příliš teplé vody (dráždí pokožku).